Cricket network logo
Team Logo Team Logo Team Logo

2018/19 ACT Cricket Awards Winners List

View all the award winners from the 55th Annual ACT Cricket Awards


Hero Image

Major Awards

First Grade Player of the Year - DB Robin Medal

Ethan Bartlett

Women's Player of the Year - SJ Moore Medal  

Cherie Taylor

ACT Rockets Player of the Year - Floros Medal  

Timmy Floros

ACT Comets Player of the Year - Solway Medal 

Blake Macdonald

Abode Hotels ACT Meteors Player of the Year - Calver Medal    

Katie Mack

Women's Premier Individual Awards

Women's Best Batting Average

Cherie Taylor

Women's Most Run's

Cherie Taylor

Women's Best Bowling Average

Jessica Galeano

Women's Most Wickets 

Jessica Galeano

Women's Most Promising Player - Sarah Hodgson Shield

Caitlin Galeano

Men's Premier Individual Awards

T20 Player of the Series - Konica Minolta Player of the Series  

Shane Devoy (TVCC)

Men's Most Run's - First Grade 

Ethan Bartlett (WDUCCC) - 863 runs

Men's Most Run's - Second Grade       

Vishavjit Thakur (GCC) - 538 runs

Men's Most Run's - Third Grade 

Simon Fitzsimmons (NCGCC) - 442 runs

Men's Most Run's - Fourth Grade 

John Gladwin (WDUCCC) - 407 runs

Men's Most Run's - Fifth Grade 

Glen Lang (ANU) - 470 runs

Men's Most Wickets - First Grade

Shane Devoy (TVCC)

Men's Most Wickets - Second Grade 

Sean Galbraith (WCMCC)

Men's Most Wickets - Third Grade 

Lukas Santinon (ANU)

Men's Most Wickets - Fourth Grade 

Khye Ditton (QDCC)

Men's Most Wickets - Fifth Grade  

Simon Edmondson (GCC)

Indoor Awards

Best Player – NICL - DJ Richards Medal

Timmy Floros

High Performance Awards

Best Young Male Representative Player of the Year - Luke Bush Rising Star Award

Benji Floros

Abode Hotels ACT Meteors Rising Star Award 

Angela Reakes

Abode Hotels ACT Meteors Batter of the Year

Claire Koski

Abode Hotels ACT Meteors Bowler of the Year

Erin Burns

ACT Comets Batter of the Year

Henry Hunt

ACT Comets Bowler of the Year

Tom Pinson

Other Awards

Volunteer of the Year - Paul Egan Volunteer Award

Rob McPherson

Administrator of the Year - Greg Lord Administrator of the Year

Alisa Clark

Spirit of Cricket Lord's Taverners Spirit of Cricket Award

Western District-UC

Premier Cricket Team of the Year

Robbie Trickett (WCMCC)

Timmy Floros (TVCC)

John Rogers (WCMCC)

Ethan Bartlett (WDUCCC)

Dylan Faram (GCC)

Matthew Condon (WDUCCC)

Scott Murn (ANUCC)

Shane Devoy (TVCC)

Benji Floros (TVCC)

Tyler Van Luin (QDCC)

Mathew McGann (WDUCCC)     

Club Championship - Club of the Year

Western District-UC

Premier Players of the Year

Player of the Year - Second Grade - Lorne Lees Medal

Michael Minns (WDUCCC)

Darren Southwell (QDCC)

Cameron Fox (ANUCC)

Player of the Year - Third Grade - Keith Carnall Medal

Tristan Du toit (NCGCC)

Player of the Year - Fourth Grade - Dene Moore Medal

Khye Ditton (QDCC)

Player of the Year - Fifth Grade - Bill Tickner Medal

Matthew Broers (WDUCCC)