Cricket network logo
Team Logo Team Logo Team Logo

Honour Board

Office Bearers

Past and current ACT Cricket Association Office Bearers.


President

JF Gallop AM (1983/84–2008/09)

IE McNamee (2009/10–2010/11) 

Note: the office of President was abolished as the result of the adoption of an amended Constitution in September 2011.

Chairman of the Board

NC Yeend (1986/87 - 1993/94) 

GC Evans (1993/94 - 1995/96) 

JB Bowdler (1996/97 - 1999/00)

JA Turner (2000/01 - 2009/10)

IE McNamee (2010/11 - 2015/16)

JR Miller (2016/17 - current)     

Secretary

RM Hickman (1983/84 - 1995/96)

AJ Casey (1996/97)

GL Willard (1997/98)

BG Dockrill (1998/99 - Sept 2014)

L Barrington-Smith (Sept 2014 – current)

Treasurer

DRG Gould (1985/86–1991/92)

JL Mann (1992/93–1997/98)

GG Pryor (1998/99–1999/00)

BG Mewett (2000/01–2013/14)

GA Elliott (2013/14 – 2018/19)

S Michelle (2018/19 – current)

Chief Executive

WR Boardman (1990/91–1996/97)

GW Goodman (1997/98–2001/02)

M Vergano (2001/02– May 2015)

CD French (May 2015–August 2018

JA Allsopp (September 2018 – March 2021)

OM Thornton (March 2021 – current)