The annual 2021/22 ACT Cricket Awards were held on Friday at the Canberra Southern Cross Club in Woden, celebrating the individual and team performances from the Cricket ACT Premier competition, Women’s National Cricket League, and Toyota Futures League.

The awards also honoured the impressive playing careers of S-J Moore and the late Keith Carnall, who became the 13th and 14th members of the Cricket ACT Hall of Fame.

Retiring ACT Meteor and former Australia cricketer Erin Osborne was also awarded the prestigious Cricket Australia WNCL Player of the Year honour for her consistent performances throughout this year’s tournament. A fitting reward in her final season.

A summary of the award recipients is below:

2021/22 ACT Cricket Awards winners list:

Award

Recipient

Club

First Grade Player of the Year - DB Robin Medal

Mark Solway

Scott Murn

Queanbeyan District Cricket Club
Western District Cricket Club

Women's Player of the Year - SJ Moore Medal

Cherie Taylor

Western District Cricket Club

ACT NSW Country Comets Player of the Year - Solway Medal

Blake Nikitaras

Abode Hotels ACT Meteors Player of the Year - Calver Medal

Erin Osborne

Women's Premier Individual Awards

Women's Most Run's – Second Grade

Cherie Taylor – 317 runs

Western District Cricket Club

Women's Most Run's – First Grade

Katie Mack – 231 runs


Rebecca Carter – 231 runs

Tuggeranong/Weston Creek Molonglo

Ginninderra/North Canberra Gungahlin

Women's Most Wickets – Second Grade

Amber Smith – 12 wickets

Weston Creek Molonglo

Women's Most Wickets – First Grade

Carly Leeson – 20 wickets

Eastlake/Queanbeyan

Women's Most Promising Player - Sarah Hodgson Shield

Alana Horsfall

Queanbeyan District Cricket Club

Men's Premier Individual Awards

Greg Chappell Cricket Centre T20 Player of the Series

Mark Solway

Queanbeyan District Cricket Club

Men's Most Run's - First Grade

Dean Solway – 597 runs

Queanbeyan District Cricket Club

Men's Most Run's - Second Grade

Jake Floros – 371 runs

Tuggeranong Valley Cricket Club

Men's Most Run's - Third Grade

Vishjavjit S Thakur – 321 runs

Queanbeyan District Cricket Club

Men's Most Run's - Fourth Grade

Syed Jaffrey – 176 runs

Western District Cricket Club

Men's Most Run's - Fifth Grade

Andrew Fitzpatrick – 282 runs

Ginninderra Cricket Club

Men's Most Wickets - First Grade

Kai Brunker – 23 wickets

Queanbeyan District Cricket Club

Men's Most Wickets - Second Grade

Oliver Cheatle – 27 wickets

Queanbeyan District Cricket Club

Men's Most Wickets - Third Grade

Dinesh Chovatiya – 23 wickets

Ginninderra Cricket Club

Men's Most Wickets - Fourth Grade

Stephen Moore – 27 wickets

North Canberra Gungahlin Cricket Club

Men's Most Wickets - Fifth Grade

Dominic Ross – 20 wickets

Joe Gunning – 20 wickets

Ginninderra Cricket Club

North Canberra Gungahlin Cricket Club

Indoor Cricket Award

DJ Richards Medal (Best Player in the Beyond Bank Super League)

Vinesh Bennett

Southern Pride

 

Pathway Awards

 

Female Pathway Player of the Year

Amber Smith

Weston Creek Molonglo Cricket Club

Male Pathway Player of the Year

Jake Smith

ANU Cricket Club

High Performance Awards

Best Young Male Representative Player of the Year - Luke Bush Rising Star Award

Zak Keogh

Abode Hotels ACT Meteors Rising Star Award

Olivia Porter

Abode Hotels ACT Meteors Batter of the Year

Katie Mack – 186 runs

Abode Hotels ACT Meteors Bowler of the Year

Zoe Cooke – 12 wickets

ACT Comets Batter of the Year

Blake Nikitaras – 355 runs

ACT Comets Bowler of the Year

Sam Skelly – 12 wickets

Other Awards

Volunteer of the Year - Paul Egan Volunteer Award

Luke Hickey

Weston Creek Molonglo Cricket Club

Administrator of the Year - Greg Lord Administrator of the Year

Damian Eaton

Eastlake Cricket Club

Spirit of Cricket Lord's Taverners Spirit of Cricket Award

ANU Cricket Club

 

Club Championship - Club of the Year

Queanbeyan District Cricket Club

 

Premier Players of the Year

Player of the Year - Second Grade - Lorne Lees Medal

Jason McNally


Jake Floros

Weston Creek Molonglo Cricket Club

Tuggeranong Valley Cricket Club

Player of the Year - Third Grade - Keith Carnall Medal

Vishavjit S Thakur

Queanbeyan District Cricket Club

Player of the Year - Fourth Grade - Dene Moore Medal

Syed Jaffrey

Western District Cricket Club

Player of the Year - Fifth Grade - Bill Tickner Medal

Andrew Fitzpatrick

Ginninderra Cricket Club

Premier Men’s Team of the Year

Women’s Team of the Year

John Rogers – Weston Creek Molonglo

Dean Solway – Queanbeyan

Mark Solway – Queanbeyan

John Staines – Tuggeranong

Scott Murn – Western District

Brad Thomas – Ginninderra

Shane Devoy – Tuggeranong

Hanno Jacobs – ANU

Luke Powell – Western District

Blake Faunce – Weston Creek Molonglo

Kai Brunker – Queanbeyan

Coach of the Year – Peter Solway - Queanbeyan

Katie Mack – Tuggeranong

Janet King – Eastlake

Rebecca Carter – Ginninderra

Angela Reakes – Weston Creek Molonglo

Claire Koski – Ginninderra

Carly Leeson – Eastlake

Erica Kershaw – Eastlake

Mali Vanderstoep – Queanbeyan

Stella Wilde – Queanbeyan

Amber Smith – Weston Creek Molonglo

Sophie Gould – Ginninderra

Coach of the Year – Michael Minns – Western District