Cricket network logo
Team Logo Team Logo Team Logo

The CDC Bash consists of competitions amongst the following age groups/skill levels: U12/13 Males, U14/15 Males, U16 Males/Meteors, Female Pathway Players and U17/18/19 Males.

CDC Bash Competition

Please note those columns with asterisks (*) have information that is yet to be confirmed, however at this stage the information listed is the most likely occurrence.

U12/13

 

Round One

Round Two

Round Three

Round Four

 Round Three (Rescheduled)  Round Three (Rescheduled)

Semi Final

Final

Date

Sunday
11 
October

Sunday
11 October

Thursday
5 November

Monday
9 November

Thursday
19 November 
 Friday
20 November

Tuesday
26 November

Tuesday
26 January

Venue

Duncan – Googong (A)

Allan McGrath (B)

Duncan – Googong (A)

Allan McGrath (B)

Reid (A)

Forestry (B)

Reid (A)

Forestry (B)

 Forestry  Reid

Kippax #1 (A)

Kippax #2 (B)

Phillip Oval

Time

10am

2pm

4.30pm

4.30pm

   

4.30pm

9am (B)
12pm (A)

Format

T20

T20

30 Over

30 Over

   

30 Over

T20

Teams

Pride v Fever (A)

Crash v Frenzy (B)

Pride v Crash (A)

Fever v Frenzy (B)

Frenzy v Pride (A)

Crash v Fever (B)

Crash v Frenzy (A)

Pride v Fever (B)

 Crash v Fever  Frenzy v Pride

1st v 4th (A)

2nd v 3rd (B)

1st v 2nd

3rd v 4th

Pitch

Synthetic

Synthetic

Turf

Turf

 Turf  Turf

Turf

Turf


U14/15

 

Round One

Round Two

Round Three

 Round Three (Rescheduled)

Round Four

Semi Final

Final

Date

Sunday
18 
October

Sunday
18 
October

Monday
November

Monday
23 November 

Monday
16 
November

Monday
30 November

Tuesday
26 January

Venue

Neil Bulger (A)

Freebody (B)

Neil Bulger (A)

Freebody (B)

Kippax #1 (A)

Kippax #2 (B)

Harrison 1 (A)

Harrison 2 (B)

Freebody (A)

Neil Bulger (B)

Freebody (A)

Neil Bulger (B)

Phillip Oval

Time

10am

2pm

4.30pm

 

4.30pm

4.30pm

3pm (B)

6pm (A)

Format

T20

T20

30 Overs

 

30 Overs

30 Overs

T20

Teams

Pride v Fever (A)

Crash v Frenzy (B)

Pride v Crash (A)

Fever v Frenzy (B)

Frenzy v Pride (A)

Crash v Fever (B)

 Frenzy v Pride (A)

Crash v Fever (B)

Crash v Frenzy (A)

Pride v Fever (B)

1st v 4th (A)

2nd v 3rd (B)

1st v 2nd

3rd v 4th

Pitch

Turf

Turf

Turf

 

Turf

Turf

Turf

 

U16/Meteors/Meteors Development Squad

 

Round One

Round Two

Round Three*

Round Four*

Semi Final*

Final*

Date

Sunday
13 
September

Sunday
20 
September

TBC

TBC

TBC

TBC

Venue

Chisholm #1

Chisholm #1

TBC

TBC

TBC

TBC

Time

10am (A)

2pm (B)

10am (A)

2pm (B)

TBC

TBC

TBC

TBC

Format

T20

T20

TBC

TBC

T20

T20

Teams

Pride v Fever (A)

Crash v Frenzy (B)

Pride v Crash (A)

Fever v Frenzy (B)

Frenzy v Pride (A)

Crash v Fever (B)

Crash v Frenzy (A)

Pride v Fever (B)

1st v 4th

2nd v 3rd

1st v 2nd

3rd v 4th

Pitch

Turf

Turf

Turf

Turf

Turf

Turf

 

Female Pathway

 

Round One

Round Two

Round Two (Rescheduled)

Round Three

Round Four

Semi Final

Final

Date

Monday
19 
October

Monday
November

Thursday
3 December

Monday
23 
November

Monday
7 December

Tuesday
17 December

Sunday
20 December

Venue

Neil Bulger (A)

Freebody (B)

Neil Bulger (A)

Freebody (B)

 Forestry

Kippax #1 (A)

Kippax #2 (B)

Harrison #1 (A)

Harrison #2 (B)

Phillip Oval

Phillip Oval

Time

4.30pm

4.30pm

 

4.30pm

5pm

4pm (A)

6.45pm (B)

9am (A)

12pm (B)

Format

T20

30 Overs

 

30 Overs

T20

T20

T20

Teams

Pride v Fever (A)

Crash v Frenzy (B)

Pride v Crash (A)

Fever v Frenzy (B)

 Fever v Frenzy

Frenzy v Pride (A)

Crash v Fever (B)

Crash v Frenzy (A)

Pride v Fever (B)

1st v 4th (A)

2nd v 3rd (B)

1st v 2nd

3rd v 4th

Pitch

Turf

Turf

 Turf

Turf

Turf

Turf

Turf

Senior Men

Round One

Round Two

Round Three

Thursday
12 November

Sunday
29 November

Sunday
20 December

Phillip Oval

Phillip Oval

Phillip Oval

4pm

10am

3pm

T20

50 Over

T20
Pride v Frenzy

Pride v Frenzy

Pride v Frenzy

Turf

Turf

Turf

 

U17/18/19s

Round

Date

Home

 

Away

Venue

Start Time

Format

 

 

 

 

 

 

 

 

1

3-Oct-20

Southern Tablelands

v

Eastern Fever

Neil Bulger Oval, Queanbeyan

10am

T20

3-Oct-20

South East

v

Northern Frenzy

Freebody Oval, Queanbeyan

10am

T20

3-Oct-20

Southern Tablelands

v

South East

Neil Bulger Oval, Queanbeyan

2pm

T20

3-Oct-20

Southern Pride

v

Western Crash

Freebody Oval, Queanbeyan

2pm

T20

 

 

 

 

 

 

 

 

2

4-Oct-20

Eastern Fever

v

Southern Pride

Neil Bulger Oval, Queanbeyan

9am

T20

4-Oct-20

Western Crash

v

Northern Frenzy

Freebody Oval, Queanbeyan

9am

T20

4-Oct-20

Southern Pride

v

South East

Neil Bulger Oval, Queanbeyan

12pm

T20

4-Oct-20

Southern Tablelands

v

Northern Frenzy

Freebody Oval, Queanbeyan

12pm

T20

4-Oct-20

Eastern Fever

v

Western Crash

Neil Bulger Oval, Queanbeyan

3pm

T20

 

 

 

 

 

 

 

 

3

10-Oct-20

South East

v

Western Crash

Rotary Oval, Cooma

10am

50 overs

10-Oct-20

Eastern Fever

v

Northern Frenzy

Prell Oval, Goulburn

10am

50 overs

10-Oct-20

Southern Tablelands

v

Southern Pride

Seiffert Oval, Goulburn

10am

50 overs

 

 

 

 

 

 

 

 

4

11-Oct-20

Northern Frenzy

v

Southern Pride

Neil Bulger Oval, Queanbeyan

10am

50 overs

11-Oct-20

South East

v

Eastern Fever

Rotary Oval, Cooma

10am

50 overs

11-Oct-20

Western Crash

v

Southern Tablelands

Freebody Oval, Queanbeyan

10am

50 overs

 

 

 

 

 

 

 

 

SF1

18-Oct-20

1st

v

4th

Chisholm 1, Canberra

9am

T20

SF2

18-Oct-20

2nd

v

3rd

Chisholm 1, Canberra

12pm

T20

F

18-Oct-20

Winner SF1

v

Winner SF2

Chisholm 1, Canberra

3pm

T20